Vinkkipankki

Vinkkipankin tarkoituksena on tarjota kaikille NF:läisille, heidän läheisille ja heidän kanssa työskenteleville tietoa ja tukea erilaisten käytännön neuvojen avulla. Vinkkejä ja niksejä kerätään esimerkiksi yhdistyksen järjestämien tapahtumien ja tapaamisten aikana. Lisäksi niitä voi lähettää yhdistyksen yhteyshenkilöille vaikka sähköpostitse. Vinkkipankki sisältää ainoastaan yleisesti tietoa, ei koskaan kenenkään henkilökohtaisia asioita tai kenestäkään tunnistettavia tietoja. 

KIPU

Kattava ja napakka tietopaketti kivusta, jonka on koonnut Saara Luukka. Tietopaketti sisältää myös linkkejä, joiden kautta löytyy vaihtoehtoja kivun lievittämiseen ja hoitoon.

IHON KUTINA

NF:läisten hyväksi koettuja rasvoja kutinan hillitsemiseen:

  • Cerave lotion
  • Oatcare
  • Aloe Vera Gel
  • Aqualan L
  • XyliDerm
  • Humektan perusvoide
  • Aco Miniderm

Ihon kutinan hillitsemiseen / hoitoon voi kokeilla myös Desloratadine -allergialääkettä. Kannattaa kysyä omalta lääkäriltä saisiko sen reseptillä.